transportszynowy.pl

najobszerniejsze centrum wiedzy o transporcie szynowym po polsku

Układy i urządzenia hamulcowe > Rozwój układów hamulcowych dla kolei dużych prędkości

Rozwój układów hamulcowych dla kolei dużych prędkości przewiduje:

1. Sterowanie hamulcem tylko poprzez układy elektryczne i technikę cyfrową - do sterowania pracą hamulcem nie jest wykorzystywany przewód główny (PG) i sterownicza fala uderzeniowa.

2. Klasyczne zawory rozrządcze zastąpione są lokalnymi sterownikami hamulca - ze względu na brak przewodu głównego i zastosowania układów sterowania elektronicznego w technice cyfrowej. Przewód główny jeżeli jest zastosowany wykorzystywany jest tylko dla celów jazdy z pojazdami niezgodnymi z opisywaną tutaj architekturą hamulca. Zasadniczo przewód ten pozostaje pusty.

3. Pojazdy wyposażone tylko w przewód zasilający - wytwarzanie siły elementów ciernych hamulców jest realizowane standardowo poprzez sprężone powietrze. Ze zbiornika głównego sprężone powietrze do poszczególnych modułów sterujących hamulcem w składzie pociągu dostarczane jest przez przewód zasilający (PZ).

4. Zasilanie cylindrów hamulcowych realizują zbiorniki pomocnicze - jak w klasycznych układach, aby zapewnić niewyczerpalność hamulca, zasilanie sprężonym powietrzem cylindrów hamulcowych realizują zbiorniki pomocnicze, które zasilane są z przewodu zasilającego.

5. W składzie zastosowana jest elektryczna pętla bezpieczeństwa - pętla ta działa zasadzie: brak ciągłości zasilania –> załączone hamowanie nagłe i odpowiada zasadzie samoczynności hamulca realizowanej przez przewód główny, gdzie przerwanie przewodu (połączenie go z atmosferą) poprzez spadek ciśnienia, przesterowuje zawory rozrządcze na fazę hamowania. Według architektury hamulca TSI dla pociągów dużych prędkości, przerwanie pętli bezpieczeństwa (elektrycznego przewodu komunikacyjnego), zainicjuje sygnał wdrożenia hamowania nagłego.

6. Hamulec bezpieczeństwa działa w funkcji żądania załączenia przez pasażera - czyli w momencie pociągnięcia za rączkę hamulca bezpieczeństwa w przedziale pasażerskim maszynista otrzymuje żądanie załączenia hamowania bezpieczeństwa poprzez informację wizualna i dźwiękową i uruchamiane ejst hamowanei służbowe. Na podstawie aktualnej sytuacji ruchowej podejmuje decyzję o wdrożeniu lub nie hamowania nagłego, albo przerywa hamowanie. Takie rozwiązanie ma na celu zabezpieczenie przed zatrzymaniem się pojazdu w miejscu niebezpiecznym lub w sposób zagrażający bezpieczeństwu (np. na wiadukcie, w tunelu) - przykładowo, gdy hamulec bezpieczeństwa został załączony w związku z zaistniałym pożarem, a skład znajdowałby się w tunelu to jego zatrzymanie w tym miejscu mogłoby być znacznie niebezpieczniejsze niż przejechanie do strefy bezpiecznej ewakuacji.
Zobacz opis funkcji mostkowania hamulca bezpieczeństwa - tutaj.

  ED250 "Pendolino"