SYMULATOR TRAMWAJU
Bombardier NGT6


Strona główna

Informacje techniczne

Oprogramowanie symulacji

Fotogaleria

O symulatorze w mediach

Kontakt

Witamy na stronie pierwszego polskiego symulatora tramwaju - NGT6 Kraków.

Pomysł budowy pierwszego w Polsce symulatora tramwaju z realistyczną kabiną powstał w kwietniu 2006 roku.
Głównym założeniem projektu było stworzenie symulatora tramwaju, w którego skład wchodzi realistyczna, w pełni działająca makieta użytkowa kabiny tramwaju NGT6 w skali 1:1, program symulacji odzwierciedlający rzeczywiste warunki prowadzenia tramwaju w ruchu miejskim oraz stanowisko instruktorskie.


   

   


    Kabina symulatora


    Kabina wagonu NGT6


     
Przykładowe meldunki tekstowe
na ekranie komputera pokładowego
Dodatkowym założeniem, które pojawiło się w trakcie budowy kabiny było takie opracowanie projektu, by kabina symulatora mogła pracować samodzielnie - niezależnie od symulacji jazdy. W wyniku tego posiada ona realny wygląd również od zewnątrz przez co może być wykorzystywana podczas rożnych prezentacji / imprez jako stanowisko interaktywne. Wystarczy kabinę podłączyć do zasilania 230V i każdy może zapoznać się z działaniem poszczególnych podzespołów pulpitu rzeczywistego tramwaju bez konieczności stwarzania specjalnych warunków jakie wymagane są w trybie symulacji jazdy.


   
Kabina podczas prezentacji w MPK S.A. w Krakowie


 
Kabina na ekspozycji w Muzeum Inżynierii Miejskiej


     
Prezentacja symulatora podczas akcji
"Inżynierowie Dzieciom"
na Politechnice Krakowskiej - IPSzW dniu 13 maja 2010 roku symulator NGT6 był prezentowany podczas Ogólnopolskiej Konferencji Komisji Szkolenia Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej zorganizowanej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie.

 
Prezentacja symulatora podczas konferencji IGKM MPK S.A.

Konstrukcja kabiny umożliwia jej transport za pomocą wózków widłowych, samochodów ciężarowych z platformą samozaładowczą, czy też w wagonie kolejowym. Jej podwozie wyposażone jest w kółka umożliwiające łatwe jej przetaczanie na niewielkie odległości.

   
Kabina podczas transportu  Koła umożliwiające przetaczanie

Kliknij tutaj i obejrzyj film wykonany podczas załadunku kabiny na samochód transportowy.Obecnie kabina symulatora znajduje się w Instytucie Pojazdów Szynowych Politechniki Krakowskiej, gdzie wspólnie z tą jednostką naukową prowadzone są dalsze prace badawczo - rozwojowe.
W Instytucie symulator wykorzystywany jest również do zajęć dydaktycznych na kierunku "Transport" na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych oraz w ramach Koła Naukowego "Transport".


http://m8.mech.pk/edu.pl/~symulator
W styczniu 2016 roku dzięki uprzejmości firmy Astromal www.astromal.pl w kabinie symulatora zamontowany został nowoczesny fotel motorniczego tego producenta. To mozna powiedzieć prezent z okazji 10-tej rocznicy uruchomienia projektu pierwszego polskiego symulatora tramwaju.

    Nowoczesny fotel od firmy Astromal w kabinie

Do początku strony©2006-2017
TRANSPORT SZYNOWY - www.transportszynowy.pl
Instytut Pojazdów Szynowych PK - m8.mech.pk.edu.pl
Polskie Symulatory - www.polskiesymulatory.eu